توصیه عضو هیات مدیره بورس به سهامداران

به گزارش وبسایت دانشجویی، به گزارش خبرنگاران، سید مهدی سدیدی عضو هیات مدیره شرکت بورس در گفتگوی ویژه خبری گفت: بازیگران در بورس، سهامداران خرد، سهامداران حقوقی، ناشران، نهادهای اقتصادی، شرکت های بورس و فرابورس، دولت و قوای مقننه و قضائیه هستند.

توصیه عضو هیات مدیره بورس به سهامداران

عضو هیات مدیره شرکت بورس با اشاره به اینکه در دی ماه 98 جمعیت سهامداری یک سوم مرداد 99 بوده است، افزود: موج بزرگ اقبال به بازار سرمایه در 110 روز کاری اتفاق افتاده است.

سدیدی افزود: زمانی که اقبال به سمت بازار سرمایه آمد ارزش بازار یک چهارم نقدینگی کشور بود، ولی در نقطه اوج، ارزش بازار تبدیل به چهار برابر نقدینگی کشور شد.

وی توضیح داد: زمانی که میانگین معاملات در سال گذشته حدود 8 هزار میلیارد تومان بود در سال 99 و در 100 روز کاری به روزانه 35 هزار میلیارد تومان تبدیل شد و همچنین 7 میلیون کد به 21 میلیون کد افزایش پیدا کرد که این یعنی فضای بازار کاملا تغییر نموده است.

عضو هیات مدیره شرکت بورس تهران با اشاره به اینکه ریزش ادامه دار چند ماه پیش نخستین ریزش و صعود پیش از آن نیز نخستین صعود بازار سرمایه نیست و این شرایط در بازار به دفعات اتفاق افتاده است، ادامه داد: تصمیماتی که از اردیبهشت 99 و زمانی که سیل نقدینگی وارد بازار شد، اتخاذ شد، تکلیف شدن شناوری 25 درصد، پایین آمدن اعتبارات کارگزاری ها، عرضه سهام عدالت، کاهش نِصاب صندوق ها و عرضه های اولیه بود که بعد از 19 مرداد جهت معکوس را دنبال کردند.

سدیدی با اشاره به این که اساس دعوت کردن مردم به بازار سرمایه نسبت به سایر بازارهای موازی اتفاق درستی بود، نقش همه ارکان و تصمیم گیرندگان را در شرایط فعلی بورس دخیل ارزیابی و توضیح داد: همه در شرایط فعلی بازار نقش داریم و باید برای بازیابی شرایط بازار کوشش کنیم.

افت بورس ناشی از رفتارهای هیجانی است

وی فروش های فعلی در تالار شیشه ای را حاصل رفتارهای هیجانی سهامداران دانست و در توصیه به سهامداران تاکید نمود: بهتر است در این شرایط سهامداران از خود بپرسند که چه تغییری در متغییرهای کلان اتفاق افتاده است که می خواهند سهم خود را به هر قیمتی بفروشند؟!

سدیدی با اشاره به بعضی فاکتورهای اثرگذار بر فرایند بازار سرمایه توضیح داد: هیچ تغییری در مولفه های مالی اتفاق نیافتاده است و بازار سرمایه اکنون از مولفه های مالی فاصله گرفته و با مولفه های هیجانی رفتار می نماید.

پالایش یکم منفی باز نمی گردد

این عضو هیات مدیره شرکت بورس در پاسخ به سوال مخاطبان مبنی بر این که چرا پالایش یکم بازدهی منفی داشته است؟ گفت: این صندوق در راستای سیاست های عرضه به جامانده سهام دولت در بورس عرضه شده است، اما اکنون به دلیل جو حاکم بر بازار در این مدت در بازدهی منفی قرار گرفته است.

سدیدی با اشاره به برنامه مدیریت این صندوق برای حفظ حقوق خریداران افزود: صندوق پالایش یکم منفی باز نخواهد شد و سیاست گذار تدبیری خواهد نمود که این صندوق بازدهی منفی نداشته باشد.

مردم به واسطه تشویق به بازار سرمایه ورود نکردند

بهروز خدارحمی کارشناس بازار سرمایه هم در این برنامه گفت: افرادی که از اوایل فروردین وارد بازار سرمایه شدند در حال حاضر ارزش سرمایه های آنها کاهش زیادی داشته ولی افرادی که پاییز 98 به بازار سرمایه وارد شدند امروز همچنان در سود هستند.

وی افزود: در تمام بازارهای سرمایه جهان عموماً سرمایه گذاری کوتاه مدت، پرریسک است.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه مردم به واسطه تشویق به بازار سرمایه ورود نکردند، گفت: مصادف شدن ورود مردم به بازار سرمایه با دعوت مسئولان، فقط همزمانی بوده است.

منبع: تسنیم

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 146

به "توصیه عضو هیات مدیره بورس به سهامداران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه عضو هیات مدیره بورس به سهامداران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید