بازدید از باغ عفیف آباد شیراز

به گزارش وبسایت دانشجویی، باغ عفیف آباد شیراز یکی از مجموعه باغ های زیبا و دلنشین در این شهر است که باید حتما به آن سری بزنید. یکی از ویژگی های این باغ وجود موزه نظامی در آن است که آثار جذابی مانند تفنگ های شخصی بعضی شاه های گذشته ایران در آن وجود دارد.

بازدید از باغ عفیف آباد شیراز

جهت دریافت خدمات ساخت ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

شیراز شهر خوش نشینی، فرهنگ و ادب است. این شهر دارای باغ های بسیار فراوان و زیبایی است، گویی در عصر قدیم در هر نقطه ای از شهر یک باغ و امارت زیبا خلق شده است و همین امر نشان از روحیه لطیف و شاعر گونه مردم این دیار دارد. باغ عفیف آباد نیز یکی از چندین باغ زیبای شهر شیراز است که به داشتن گل های فراوان و درختان خود شهرت یافته است.

تاریخ احداث امارت این باغ به سال 1284 برمی گردد، دورانی که میرزا محمد علی خان قوام آن را بنا نمود. امروزه اداره آن در اختیار ارتش جمهوری اسلامی ایران است و آن را به یک موزه سلاح زیبا تبدیل نموده اند تا بازدید نمایندگان ضمن لذت بردن از محیط زیبا و سرسبز باغ، از این موزه تماشایی و متفاوت نیز بازدید نمایند. باغ این مجموعه در دوران صفویه خلق شده است و احتمالاً پادشاهان برای گشت و گزار و تفریح از آن استفاده می کردند، اما پس از آن و در زمان قاجار این باغ توسط قوام خریداری شد و یک عمارت زیبا درون آن ساخته شد. وسعت کل مجموعه چیزی حدود 127 هزار مترمربع است. داستان نام این باغ نیز این است که در اواخر دوران قاجار این باغ به دست عفیفه خانم، خواهرزاده بانی آن افتاد، از آنجا که این شخص در بازسازی و گسترش آن نقش فراوانی ایجاد کرد و باعث رونق این باغ شد در بین مردم این باغ به نام باغ عفیف آباد مشهور شد.

طراحی امارت باغ نیز بر گرفته از همان راستا همیشگی معماری ایرانی است. سر در ورودی دارای چهار ستون بلند و گچی است که به صورت 2 تایی کنار هم قرار گرفته اند و در ساخت سر ستون های آن از المان های تخت جمشید الهام گرفته شده است، در ایوان آن نیز 2 ردیف ستون 4 تایی در هر طرف دیده می گردد که شبیه به ستون های بخش ورودی است. کل ساختمان مجموعه در 2 طبقه و 30 اتاق و تالار بنا شده است که دیوارهای داخلی آن دارای طرح های زیبای گچ بری و منقس کاری است و در درب و پنجره های آن از شیشه های رنگی معمول آن دوران استفاده شده است. سقف بیشتر اتاق ها چوبی و از نقاشی، کاشی کاری و گچ بری های ایرانی است که برای زیبا کردن آنها استفاده شده است و فضای دل نشین و آرامبخش را درون این امارت بوجود آورده تا ساکنین حس راحتی و آرامش را تجربه نمایند. یک حوض عظیم مستطیلی دارای فواره نیز درون حیاط و جلوی امارت وجود دارد که علاوه بر زیبا کردن مجموعه، نقش خنک نماینده فضای باغ در فصول گرم را بر عهده داشته است.

در این مجموعه همچنین یک قهوه خانه قدیمی آجری وجود دارد که طبق معماری قدیم ایرانی از ساختمان اصلی جدا است. این حمام دارای شش حجره است و وسط آن یک حوض کوچک قرار گرفته است که نقوشی مربوط به داستان هایی از شاهنامه فردوسی روی کاشی کاری های داخلی حجره ها کشیده شده است و احتمالا شاهنامه خوانی در آن صورت می گرفته. حمام این مجموعه نیز شبیه به سبک معماری حمام های قدیمی و متداول ایران ساخته شده است که دارای دو خزینه آب گرم و سرد است و در پشت بام خود دارای یک مناره و قبه می باشد. در دیوارهای این حمام نیز می توانید تصاویر نقش برجسته های زیبایی را مشاهده کنید، که این تزیینات نشان دهنده اهمیت مردمان قدیم به فضای حمام بوده است.

مطالب مرتبط:

نگاهی به مراکز خرید شیراز

مسجد اتابک شیراز؛ عظیمترین مسجد ایران

آشنایی با نارنجستان قوام شیراز (باغ قوام الملک)

همان طور که گفتیم این باغ امروزه تحت مدیریت ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است و در آن یک موزه نظامی از مجموعه لوازم جنگی بجای مانده از دوران تاریخی را برپا نموده اند. در این موزه شما می توانید انواع سلاح، سپر، شمشیر، زره، کلاه خود، تفنگ های شخصی افراد معروفی چون ناصرالدین شاه، فتحعلی شاه، مظفرالدین شاه، رضا شاه، محمد رضا شاه و همچنین اسلحه های مبارزان جنگل و رئیس علی دلواری را در آن مشاهده کنید که حتماً در نوع خود جالب و هیجان انگیز خواهند بود.

چطور به باغ عفیف آباد شیراز برویم؟

اگر می خواهید به این باغ بروید باید ابتدا از هر نقطه شیراز که هستید خود را به خیابان قصر دشت برسانید و سپس از آنجا به خیابان عفیف آباد وارد شوید؛ این خیابان را تا پایان رفته و وارد خیابان ستارخان شوید تا به پارکینگ باغ دسترسی پیدا کنید و ماشین خود را پارک کنید.

  • آدرس: منطقه 1، خیابان ستاری، باغ عفیف آباد

    ساعت بازدید: 8صبح تا 12 / 15:30 تا 17:30

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 184

به "بازدید از باغ عفیف آباد شیراز" امتیاز دهید

1 کاربر به "بازدید از باغ عفیف آباد شیراز" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید از باغ عفیف آباد شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید