استاندارد رهیافت های ترتیبی برای شناسایی و مشخصه یابی نانومواد نقره در منسوجات آماده انتشار شد

به گزارش وبسایت دانشجویی، استاندارد فناوری نانو - رهیافت های ترتیبی برای شناسایی و مشخصه یابی نانومواد نقره در منسوجات - راهنما در نودمین اجلاسیه استاندارد های فناوری نانو، تصویب و برای انتشار آماده شد.

استاندارد رهیافت های ترتیبی برای شناسایی و مشخصه یابی نانومواد نقره در منسوجات آماده انتشار شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، نودمین اجلاسیه کمیته ملی استاندارد های فناوری نانو در روز چهارشنبه 23 مهر 1399 به صورت مجازی برگزار گردید و استاندارد فناوری نانو - رهیافت های ترتیبی برای شناسایی و مشخصه یابی نانومواد نقره در منسوجات - راهنما تصویب و آماده برای انتشار شد. این استاندارد با حمایت گروه استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو و با مشارکت جمعی از اساتید دانشگاه و متخصصان حوزه های مختلف به ویژه مواد و نساجی و کارشناسان ستاد توسعه فناوری نانو تدوین شد.

منبع مورد استفاده برای تدوین این استاندارد ملی، استاندارد ASTM E 3025 است. با تصویب این استاندارد، تعداد استاندارد های ملی کشور در حوزه فناوری نانو به 111 عدد رسید.

این استاندارد نحوه استفاده از رهیافت های ترتیبی را برای شناسایی و مشخصه یابی نانومواد نقره در منسوجات مصرفی ساخته شده از الیاف مصنوعی و طبیعی ارائه می نماید. این استاندارد شامل پارچه ها و اجزای آن مانند الیاف و نخ مورد استفاده در ساخت و فراوری منسوجات مصرفی دارای نانومواد بر پایه نقره را می شود. البته این استاندارد برای بررسی نانومواد نقره موجود در ماتریس منسوجات غیرمصرفی و پوشش های نقره لایه نازک با فقط یک بعد در مقیاس نانو کاربرد ندارد.

این استاندارد به عنوان منبعی برای استفاده سازندگان، فراوریکنندگان، بررسیکنندگان، سیاستگذاران، تنظیم کنندگان مقررات و سایر افراد مرتبط با منسوجات تدوین شده است. مفاد این استاندارد به طور ویژه برای اندازه گیری نانومواد نقره ارائه شده است، هر چند رهیافت ساختاریافته بیان شده در این استاندارد، برای سایر نانومواد مورداستفاده برای اصلاح و عمل آوری منسوجات نیز قابل استفاده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 109

به "استاندارد رهیافت های ترتیبی برای شناسایی و مشخصه یابی نانومواد نقره در منسوجات آماده انتشار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندارد رهیافت های ترتیبی برای شناسایی و مشخصه یابی نانومواد نقره در منسوجات آماده انتشار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید