ارز ترجیحی حذف شود قیمت گندم باید افزایش یابد

به گزارش وبسایت دانشجویی، وزیر جهاد کشاورزی گفت: اگر بخواهند ارز ترجیحی را بردارند کل معادلات برهم خواهد خورد، بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید قیمتی را مشخص کند که گندم وارد دامداری ها و مرغداری ها نشود.

ارز ترجیحی حذف شود قیمت گندم باید افزایش یابد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، اولین جلسه شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی برگزار شد در این جلسه با وجود بحث بر روی قیمت گذاری محصولات اساسی گندم، دانه های روغنی و چغندرقند، اعلام قیمت مصوب این محصولات به جلسه آینده این شورا موکول شد.

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، با اشاره به درخواست بنیاد ملی گندمکاران مبنی بر مباشر قرار دریافت این بنیاد در خرید تضمینی گندم اظهار کرد: در صورتی که بنیاد ملی گندمکاران قصد مباشرت در خرید تضمینی گندم را داشته باشد باید تمام ارقام خرید تضمینی خود را در سامانه شرکت بازرگانی دولتی ثبت کند و تضمین دهد که مطالبات کشاورزان را در زمان معین شده پرداخت می کند.

وی با بیان این که تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان توسط شرکت بازرگانی دولتی باعث کاهش کشت دانه های روغنی شد، مطرح نمود: پیشنهاد ما این است که امسال گندم طبق روال سال های گذشته توسط شرکت بازرگانی دولتی خریداری گردد، اما برای خرید دانه های روغنی تصمیم دیگری اتخاذ گردد.

خاوازی تأکید کرد: گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی خریداری می گردد، اما سازمان تعاون روستایی هم گندم کشاورزان اراضی خرد را خریداری خواهد کرد.

وی با تاکید بر این که باید هرچه سریع تر کشت چغندر بهاره آغاز گردد، گفت: واردات 700 هزار تن شکر باعث کاهش قیمت 1.5 میلیون تن تولید داخل می گردد و موجب فشار به کشاورزان خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با قیمت گذاری برای گندم گفت: قیمت گذاری برای گندم به تصمیم مجلس شورای اسلامی برای بودجه برمی گردد و اگر بخواهند ارز ترجیحی را بردارند کل معادلات برهم خواهد خورد، بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید قیمتی را معین کند که گندم وارد دامداری ها و مرغداری ها نگردد.

گفتنی است، این جلسه به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و با حضور معاون وزیر اقتصاد و دارایی، معاون امور بازرگانی سازمان برنامه و بودجه، رئیس نظام صنفی کشاورزی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، رئیس بنیاد ملی گندمکاران، نماینده سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، دو تن از کشاورزان نمونه کشور و دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، برگزار شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 306

به "ارز ترجیحی حذف شود قیمت گندم باید افزایش یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارز ترجیحی حذف شود قیمت گندم باید افزایش یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید