7 فیلم کونگ فویی محبوب کوئنتین تارانتینو؛ ادای دین به سینمای شرق آسیا

به گزارش وبسایت دانشجویی، همه می­ دانیم که تارانتینو یک فیلم­ باز حرفه ای است. او زمانی در یک ویدئوکلوب کار می­ کرد و مهم­ترین همدمش، همان فیلم­ هایی بودند که به مشتری­ ها می­ داد. خودش می گوید که مدرسه فیلمسازی نرفته و سینما را از فیلم ها یاد گرفته است. فیلم­ های کونگ­ فویی سینمای آسیای شرق هم همواره جایگاهی ویژه در قلب تارانتینو داشته اند. در اصل فیلم های بیل را بکش قسمت اول و دوم ادای دین او به این سینمای حالا دیگر مهجور هستند. بد نیست نگاهی بیاندازیم به هفت فیلم کونگ­ فویی که تارانتینو برای تماشا توصیه نموده است.

7 فیلم کونگ فویی محبوب کوئنتین تارانتینو؛ ادای دین به سینمای شرق آسیا

7. فوتبال شائولین (Shaolin Soccer )

 • کارگردان: استیون چو
 • بازیگران: استیون چو، ژائو وی، دنی چان
 • سال: 2001

این­که رزمی­ کارهای شائولین گرد هم جمع شوند تا در قالب یک فوتبال شائولینی با بقیه تیم ها رقابت نمایند، از آن ایده هاست که فقط در جایی مثل هنگ کنگ ساخته می­ شود که خودش یکی از مهدهای هنرهای رزمی است. تارانتینو معتقد است استیون چو یکی از بامزه ترین کمدین­ های سینما و بهترین بازیگر هنگ­ کنگ است. واقعا هم چو هم که کارگردان و بازیگر اصلی فیلم است، نقش زیادی در پیروزیت این اثر دارد.

6. میمون آهنی (Iron Monkey)

 • کارگردان: یوئن وو-پینگ
 • بازیگران: دانی ین، یو رونگ­گوانگ، جین وانگ
 • سال: 1993

یک ویدئوی نه دقیقه ای از تارانتینو هست که او در آن، کلی از این فیلم ستایش می نماید. او آن­ قدر میمون آهنی را دوست داشت که خودش وظیفه اکران آن در آمریکا را برعهده گرفت.

داستان فیلم ترکیبی از زورو و رابین هود است. میمون آهنی هم از ثروتمندان می­ دزدد و به فقرا می­ بخشد. تا این­­که یک روز از یک حاکم دزدی می­ کند و او دستور بازداشتش را می دهد. دانی ین در یکی از باز ی های دوست داشتنی خود در نقش وونگ کی ینگ بازی می نماید که با میمون آهنی اشتباه گرفته می­ شود. وقتی میمون آهنی و وونگ کی­ ینگ به هم می­ پیوندند تا با حاکم مبارزه نمایند، فیلم کلا وارد یک سطح دیگر می­ شود.

5. پنج زهر (The Five Venoms)

 • کارگردان: چانگ چه
 • بازیگران: چیانگ شن، سونگ چین، فیلیپ کوک، لو مانگ
 • سال: 1978

چانگ چه دست­ کم برای ما ایرانی ها صندلی ویژه ای دارد، چون او فیلم شمشیرزن یک­ دست را هم در کارنامه دارد که یکی از فیلم های محبوب سال­ های دور ما بود. پنج زهر که تاثیر زیادی روی تارانتینو داشته است، داستان یک شاگرد هنرهای رزمی به نام یانگ ده است که باید پنج شرور خطرناک که از شاگردان سابق استادش بوده اند را شکست دهد.

هر کدام از این پنج نفر، سبک مبارزه خاص خود را دارند. به همین دلیل با یک اکشن تماشایی متنوع طرف هستیم که حتی یک لحظه هم خسته نماینده نمی­ شود. گروه آدمکش افعی مرگبار که در ابتدای فیلم بیل را بکش 1 ظاهر می­ شوند، کاملا تحت تاثیر فیلم پنج زهر خلق شده اند. احتمالا الان هم هوس تماشای این فیلم را نموده اید و هم بدتان نمی آید یک بار دیگر بیل را بکش را ببینید!

4. مشت خشم (Fist of Fury)

 • کارگردان: لو وی
 • بازیگران: بروس لی، نورا میائو
 • سال: 1972

تارانتینو تا حالا دو بار در فیلم­ های خود از بروس لی یاد نموده است. یک­ بار در بیل را بکش و با آن لباس زرد اوما تورمن که لباس معروف خود بروس لی بود، و یک بار دیگر هم در همین فیلم آخر خود، روزی روزگاری در هالیوود که کلی هم حاشیه درست کرد و در آن، بروس لی در پشت صحنه یکی از فیلم­ ها حضور دارد.

مشت خشم که در ایران با نام خشم اژدها معروف است، داستان چن ژن با بازی بروس لی است که به خانه اش در شانگهای برمی شود تا با نامزدش ازدواج کند. اما متوجه می­ شود که استادش به طور مشکوکی کشته شده است. او تصمیم می­ گیرد هم حقیقت ماجرا را کشف کند و هم انتقام استادش را بگیرد.

صحنه نبرد عروس بیل را بکش با گروه دیوانه 88 کاملا تحت تاثیر یکی از نبردهای ابتدایی بروس لی در این فیلم است.

3. مار در سایه عقاب (Snake in the Eagles Shadow )

 • کارگردان: یوئن وو-پینگ
 • بازیگران: جکی چان، یوئن سیو-تی­ین، هوانگ جانگ-لی
 • سال: 1978

یک فیلم دیگر از یوئن وو-پینگ، این فیلم را به نوعی می­ توان مقدمه حضور جکی چان در دنیای سینما در نظر گرفت. حضوری که که سینمای رزمی را برای همواره متحول کرد، چرا که جکی چان با زیرکی و استعداد خاص خودش پیروز می شود یک زیرگونه کمدی رزمی مخصوص خودش را ابداع کند.

فیلم داستان یک یتیم بی­نوا به نام چین فو است که همواره کتک­ خور بقیه است. از سر خوش شانسی با آخرین استاد سبک مبارزه مشت مار آشنا می­ شود و در این سبک به استادی می­ رسد. گروه پنجه عقاب که به مهارت او پی برده اند، او را به مبارزه می­ طلبند. حال چین فو باید تمام آن­ها را از بین ببرد.

یوئن وو-پینگ و جکی چان در همان سال یک فیلم دیگر به نام استاد مست با هم ساختند که فوق العاده مشهور شد. یکی از صحنه­ های فیلم بیل را بکش که در آن عروس اسلحه دشمن خود را تکه تکه می­ کند، یک کپی کامل از یکی از صحنه­ های مار در سایه عقاب است.

2. تالار سی وششم شائولین (The 36th Chamber of Shaolin)

 • کارگردان: لائو کار-لیانگ
 • بازیگران: گوردون لیو، لو لیه
 • سال: 1978

سال 1978 عجب سال درخشانی برای فیلم­ های رزمی بوده است! تالار سی وششم شائولین یکی از بهترین فیلم­ های رزمی تاریخ است. فیلم داستان لیو یو-ده است که مدرسه هنرهای رزمی که در آن مشغول آموزش است مورد حمله قرار می­ گیرد و استاد و یکی از دوستان او کشته می­ شوند. او که جان سالم به­ در برده، به معبد شائولین می­ رود و زندگی اش را وقف هنرهای رزمی می نماید تا بتواند انتقام استاد و هم شاگردی اش را بگیرد.

در مقایسه با بروس لی، جکی چان، جت لی و دانی ین، گوردون لیو آن­چنان که باید در دنیای سینما مورد توجه قرار نگرفت و به­ نوعی قدرنادیده ماند. شاید همین باعث شد که تارانتینو در قسمت دوم بیل را بکش بازی در نقش استاد پای می را به گودون لیو بسپارد. جالب این است که کل آن فصل تمرین عروس زیر نظر استاد پای­ می هم تحت تاثیر صحنه­ های تمرین تالار سی­ وششم شائولین هستند.

1. فرقه نیلوفر سفید (Clan of the White Lotus)

 • کارگردان: لو لیه
 • بازیگران: لو لیه، گوردون لیو، کارا هوی
 • سال: 1980

برادران وو و هونگ با سبک مبارزه مار و ببر خود پیروز می­ شوند پای می بدذات را از میان بردارند. برادر پای می با نام نیلوفر سفید در صدد انتقام برمی آید و تعداد زیادی از پیروان شائولین، از جمله وو و معشوق هونگ را می­ کشد. هونگ که می­ بیند او و همسر باردار وو تنها بازماندگان این حادثه هستند، تمریناتی سنگین را شروع می­ کند تا انتقام عزیزانش را بگیرد.

گوردون لیو بازیگر نقش هونگ است و لو لیه کارگردان خودش نقش پای­ می و برادرش را بازی می­ کند. چیزی که فرقه نیلوفر سفید را مشهور نموده، چهار مبارزه تماشایی است که بین لو لیه و گوردون لیو شکل می­ گیرد. هونگ در این چهار مبارزه از روش های تازه ای برای مبارزه و غلبه بر نیلوفر سفید استفاده می­ کند.

در میزان اهمیت این فیلم برای تارانتینو همین بس که نام استاد پای­ می در فیلم بیل را بکش 2 را مستقیم از این فیلم برداشته است. فیلم بسیار تماشایی و سرگرم­ نماینده است و بعید است از دیدن آن پشیمان شوید.

 • 10 فیلم که طرفداران کوئنتین تارانتینو باید ببینند

منبع: Taste of Cinema

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 148

به "7 فیلم کونگ فویی محبوب کوئنتین تارانتینو؛ ادای دین به سینمای شرق آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 فیلم کونگ فویی محبوب کوئنتین تارانتینو؛ ادای دین به سینمای شرق آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید