5 رزمی کار برجسته و مشهوری که در فیلم های بروس لی با او مبارزه کردند

به گزارش وبسایت دانشجویی، اگر چه حرفه جکی چان به عنوان بازیگر فیلم های رزمی کونگ فویی تا چند سال بعد از مرگ بروس لی به موفقیت ختم نشد، اما از آنجایی که این دو در بیش از یک فیلم با هم روبرو شوند، مبارزه شان قابل توجه است.

5 رزمی کار برجسته و مشهوری که در فیلم های بروس لی با او مبارزه کردند

چندین رزمی کار مشهور در جهانی سینما و در فیلم های بروس لی مقابل او ایستاده اند. علیرغم اینکه بروس لی تنها در چهار فیلم رزمی ایفای نقش کرد و به دلیل مرگ در سن جوانی فرصت بیشتری برای ساخت فیلم های رزمی پیدا نکرد، وی سازنده برخی از بهترین و ماندگارترین سکانس های رزمی مبارزه در تاریخ سینماست.

بیشتر این سکانس ها به خاطر حضور بروس لی معروفیت دارند، اما برخی از این سکانس ها تعدادی از رزمی کاران و بازیگران رزمی کار شناخته شده را در خود دارند. همانند بسکمک از اولین فیلم های کونگ فویی، فیلم های بروس لی نیز در مورد بازیگران رزمی کار شناخته شده، چندان سنگین وزن نبودند.

در فیلم هایی مانند Enter the Dragon و Game of Death، بروس لی از دوستان رزمی کار خود مانند باب وال و دن اینوسانتو برای حضور در فیلم به عنوان رقیب خود دعوت کرد، اما اغلب نقش های عمده از طریق بازیگران استودیویی پر شده بود تا رزمی کاران شناخته شده.

البته این موضوع به هیچ وجه غیرمنتظره و تعجب برانگیز نیست، زیرا ژانر رزمی و کونگ فویی در اوایل دهه 1970 که فیلم های بروس لی منتشر شد، هنوز بسیار جوان بود. اما تعداد اندکی از بازیگران رزمی کار بودند که در فیلم های بروس لی در مقابل او ظاهر شدند و در سال های بعد از مرگ او به معروفیتی قابل توجه دست یافتند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 5 ستاره رزمی کار سینما آشنا کنیم که در فیلم های بروس لی در مقابل او ظاهر شدند.

5- تونی لیو

تونی لیو رزمی کار و بازیگر هنگ کونگی که به خاطر حضور در تمام فیلم های کونگ فویی بروس لی شناخته می شود، در فیلم The Big Boss با لی مبارزه کرد، جایی که وی نقش یک اراذل ژاپنی را بازی می کند. در این فیلم، بروس لی از میان گروهی اراذل و اوباش می گذرد، آن ها را حسابی کتک زده و در نهایت در مبارزه ای کوتاه با شخصیت لیو روبرو می شود، مبارزه ای که با دشواری نه چندان زیاد با پیروزی لی به پایان می رسد. بعد از The Big Boss، لیو در فیلم های Fist of Fury, Way of the Dragon, و Enter the Dragon در نقش های بزرگتری حضور یافت و در همگی آن ها در نقش یکی از متحدان شخصیت های بروس لی ایفای نقش می کرد.

فیلم های بروس لی تنها بخش کوچکی از رزومه کاری لیو در نقش یک بازیگر رزمی کار را تشکیل می دهند. بعد از بازی در فیلم ناتمام بروس لی به نام Game of Death، لیو در ده ها فیلم رزمی کونگ فویی ایفای نقش کرد که برخی از آن ها با همکاری استودیو Shaw Brothers به عنوان بزرگ ترین استودیو هنگ کنگ در زمینه ساخت فیلم های رزمی همراه بود.

با کمک این استودیو، لیو این فرصت را یافت که در چندین فیلم نقش اصلی را بازی کند، از جمله فیلم های Clan of Amazons و Duel of the Century. لیو در فیلم Shaolin Temple نیز یکی از نقش های اصلی بود، فیلمی شناخته شده با ستارگان رزمی کونگ فوکار که دیگر ستارگان استودیو برادران شاو را نیز در خود داشت.

4- کوری یئون

در یکی از سکانس های فیلم Fist of Fury ساخته سال 1971، شخصیت چن ژن با بازی بروس لی وارد یک مدرسه هنر های رزمی ژاپنی شده و گروهی از شاگردان کاراته این مدرسه را کتک می زند. نقش یکی از این کاراته کا ها را کوری یئون بازی می کند، بازیگری که بعد ها در جهانی هنر های رزمی نامی برای خود دست و پا کرد.

او که قبلاً عضو گروه بچه ها بازیگر موسوم به Seven Little Fortunes بود، همراه با برخی دیگر اس ستارگان آینده هنر های رزمی مانند جکی چان، سامو هیونگ و یئون بیائو بزرگ شده و همانند آن ها و در کنار آن ها در رشته کونگ فو تمرین می کرد. همانند دیگر شش عضو گروه، یئون در فیلم های رزمی ایفای نقش کرد و در نهایت به یک ستاره تبدیل شد.

بزرگ ترین نقش او در سال 1979 و در فیلم Dance of the Drunk Mantis بود. او با حفظ روابطش با همکلاسی های قدیمی اش، یئون با سامو هیونگ و یئون بیائو در دهه 1980 در فیلم های بسکمک بازی کرد. همچنین در این دوره بود که یئون به سمت کارگردانی نیز رفت، حوزه ای که پیروزیت بیشتری را نسبت به بازیگری برای وی در پی داشت. به عنوان کارگردان، یئون فیلم های The Transporter، Dragons Forever با حضور جکی چان و Hero با حضور جت لی را ساخت.

3- سامو هیونگ

در ابتدای فیلم Enter the Dragon، یک مسابقه کوتاه همراه با بردی آسان بین بروس لی و یک شاگرد بی نام کونگ فو در می گیرد که سامو هیونگ در ایفای نقشی کوتاه در نقش وی ظاهر می شود و حتی اسمش در فهرست بازیگران فیلم هم نیست. برای هیونگ، فیلم Enter the Dragon تنها یکی از چندین فیلم کونگ فویی اوایل دهه 1970 بود که وی نقش بسیار کوچکی در آن ها داشت. همه این فیلم ها سنگ بنایی برای فیلم های بزرگ تر بودند.

هیونگ که علاوه بر فیلم Enter the Dragon، در پشت صحنه نیز با بروس لی مبارزه کرده بود، یک دوران حرفه ای طولانی و پیروز را به عنوان یکی از همکاران همیشگی جکی چان تجربه کرد، کسی که خود کارگردان فیلم های رزمی بود و بیشتر اوقات نقش اصلی فیلم های رزمی هنگ کنگی را بازی می کرد. همانند جکی چان، هیونگ نیز به خاطر توانایی اش در ترکیب حرکات کمدی با مهارت های رزمی اش شناخته می شود که به او کمک کرد به یکی از محبوب ترین کونگ فو کاران دوران خود در سینمای رزمی تبدیل شود.

2- چاک نوریس

از تمام ستارگان هنر های رزمی که در فیلم های بروس لی با او مبارزه کرده اند، تنها یک شخصیت آنقدر قدرتمند بود که بتواند یک چالش بزرگ برای وی باشد. مدت ها قبل از تبدیل شدن به ستاره اصلی هنر های رزمی سینمای هالیوود در دهه 1980، چاک نوریس به عنوان قهرمان کاراته جهان یک مبارزه اکنون ماندگار و افسانه ای با بروس لی در پایان فیلم Way of the Dragon داشت.

وقتی در مورد اوج فیلم برنامه ریزی می کرد، لی برنامه ریخت تا یک سکانس اکشن را در استادیوم کولوسئوم در شهر رم، ایتالیا را خلق کرده و در این سکانس مقابل شخصیت کولت قرار گیرد که نقشش را یکی از دوستانش بازی می کرد. لی ظاهراً می دانست که استفاده از کسی مانند کولت که در هنر های رزمی آموزش دیده، فیلم Way of the Dragon می تواند با یک سکانس پرتنش به پایان برسد که از دیدگاه مخاطبان واقعی باشد، به ویژه بدون اینکه نیازی با تقطیع و حذف کردن بخشی از دکور باشد.

بروس لی در ابتدا به جو لوییس، کاراته کار مشهور و مربی این رشته برای رویارویی در پایان این فیلم فکر کرده بود، اما در ادامه چاک نوریس را انتخاب کرد که از قبل با هم دوست بودند. با هم، این دو تمرینات زیادی را داشته و توانستند یک سکانس 10 دقیقه ای مبارزه را خلق کنند که به عنوان یکی از بهترین سکانس های مبارزه در تاریخ فیلم های رزمی ماندگار شد.

تا آن زمان، نوریس تنها نقش کوتاهی در فیلم The Wrecking Crew داشت و نامش حتی در فهرست بازیگران نیز ذکر نشده بود، اما شخصیت کولت در راه اژد ها اولین فیلمی بود که او را به معروفیت رساند، نقشی که حتی دیالوگ چندانی نداشت و تنها به سکانس مبارزه پایانی محدود بود. با این وجود، این نقش کوتاه به نوریس کمک کرد که نقش های بیشتر و بزرگ تری در فیلم های رزمی کونگ فویی بدست آورد. چند سال طول کشید تا نوریس به پیروزیت برسد، اما با پایان آن دهه، نوریس به چهره مهمی در ژانر رزمی سینمای هالیوود تبدیل شده بود.

1- جکی چان

اگر چه حرفه جکی چان به عنوان بازیگر فیلم های رزمی کونگ فویی تا چند سال بعد از مرگ بروس لی به پیروزیت ختم نشد، اما از آنجایی که این دو در بیش از یک فیلم با هم روبرو شوند، مبارزه شان قابل توجه است. در اوایل دهه 1970، اغلب کار هایی که جکی چان در سینما انجام داده بود در حوزه بدلکاری بود. یکی از فیلم هایی که چان به عنوان بدلکاری و سیاهی لشکر رزمی کار در آن ها حضور داشت فیلم Fist of Fury بود، جایی که وی برای اولین بار با بروس لی روبرو شد. علاوه بر نقش بدلکاری، چان در فیلم Enter the Dragon در برابر دوربین نیز ظاهر شد، جایی که نه یک بار بلکه دو بار با بروس لی مبارزه می کند.

در سکانسی که لی همزمان با چند رزمی کار درگیر می شود، یکی از آن ها که تلاش دارد از پشت بروس لی را بگیرد کسی نیست جز جکی چان. در این سکانس، لی بدون مشکل آنچنانی پیروز می شود خود را از چنگ دست های چان رها کرده و با ضربه ای گردن او را می شکند. در همان سکانس، چان در نقش شخصیتی دیگر به سمت لی حمله می کند و این بار با ضربه ای به صورتش، بروس لی او را ناک اوت می کند.

همان طور که بعد ها جکی چان اعتراف کرد، این ضربه صدمه ای واقعی به او وارد کرد، اما بروس لی بلافاصله به خاطر اینکه ضربه محکمی به او زده بود از جکی عذرخواهی کرد. بعد ها جکی چان به چهره اول فیلم های کونگ فویی تبدیل شده و برخی از خاطره انگیزترین و بهترین فیلم های رزمی را ساخت یا در آن ها نقش آفرینی کرد.

منبع: روزیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 21 فروردین 1402 بروزرسانی: 21 فروردین 1402 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 1066

به "5 رزمی کار برجسته و مشهوری که در فیلم های بروس لی با او مبارزه کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 رزمی کار برجسته و مشهوری که در فیلم های بروس لی با او مبارزه کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید