مقاله: کلیسای سیستین واتیکان (ایتالیا)

به گزارش وبسایت دانشجویی، کلیسای مشهور و بلندمرتبه ای که امروزه در جهان با عنوان کلیسای سیستین شناخته می شود و می توانید در تور ایتالیا از آن بازدید کنید، بین سال های 1475 تا 1481 میلادی و به امر پاپ سیکستوس چهارم ساخته شد. نام لاتین این پاپ سیکستوس و نام ایتالیایی او سیستو بود؛ همین نام در نهایت به شکل سیستین بر روی این کلیسا گذاشته شد. این اتاق بسیار بزرگ حدود 40 متر طول و 13.5 متر عرض دارد. ارتفاع سقف در مرتفع ترین نقطه به حدود 21 متر می رسد. نقاشی های میکل آنژ بر روی سقف و محراب، معروف ترین نقاشی های کلیسای سیستین هستند. پاپ جولیوس دوم ماموریت نقاشی کردن این بخش های کلیسا را در سال 1508 به این هنرمند استثنائی واگذار کرد.

مقاله: کلیسای سیستین واتیکان (ایتالیا)

بخش مرکزی سقف کلیسای سیستین واتیکان به 9 تکه تقسیم شده است. نقاشی های این تکه ها آفرینش جهان، رانده شدن از باغ عدن و داستان نوح را به تصویر کشیده اند. احتمالا مشهورترین این 9 تکه برای بازدیدکنندگان و مسافران تور ایتالیا آفرینش آدم باشد؛ نقاشی که در آن خداوند نوک انگشت آدم را لمس کرده تا به او حیات ببخشد. نقاشی های از رحمت افتادن و رانده شدن از باغ عدن، آدم و حوا را به تصویر کشیده اند که سیب ممنوعه را در باغ عدن می چینند و سپس باغ را با شرمندگی ترک می کنند. در تکه های کناری این بخش مرکزی، میکل آنژ تصاویری تماشایی از پیامبران را نقاشی کرده است.

فرسکوی آخرین داوری (The Last Judgment)، یک نقاشی دیواری بسیار بزرگ است که در سال 1535 در محراب کلیسای سیستین توسط میکل آنژ نقاشی شد. در این نقاشی جهنم آن طور که در کتاب کمدی الهی اثر دانته توصیف شده به تصویر کشیده شده است. در مرکز نقاشی مسیح داوری کننده و انتقام گیرنده قرار گرفته و با حواریون و قدیس ها احاطه شده است. در این نقاشی ارواح بهشتی در سمت چپ و ارواح جهنمی در سمت راست قرار دارند. در میان تمام جزئیات خیره کننده این نقاشی، نکته های جالب توجه زیادی وجود دارند؛ برای مثال میکل آنژ بر روی پوست کنده شده قدیس ناتانائیل صورت خود را نقاشی کرده است.

منبع مقاله: کلیسای سیستین واتیکان (ایتالیا)

انتشار: 5 آذر 1400 بروزرسانی: 5 آذر 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 709

به "مقاله: کلیسای سیستین واتیکان (ایتالیا)" امتیاز دهید

1 کاربر به "مقاله: کلیسای سیستین واتیکان (ایتالیا)" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: کلیسای سیستین واتیکان (ایتالیا)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید