محققان سیاره ای فراخورشیدی را در فاصله 336 سال نوری کشف کردند

به گزارش وبسایت دانشجویی، اخترشناسان به یاری تلسکوپ هابل سیاره ای فراخورشیدی پیدا نموده اند که می تواند به محققان در کشف سیاره نهم منظومه شمسی یاری کند.

محققان سیاره ای فراخورشیدی را در فاصله 336 سال نوری کشف کردند

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، محققان تا مدت ها تصور می کردند منظومه شمسی دارای نه سیاره است، اما پلوتون یا پلوتو که تا سال 2006 نهمین سیاره منظومه شمسی محسوب می شد، از لیست سیاره های این سامانه خارج شد. در سال های اخیر عده ای از محققان دوباره نظریه وجود سیاره نهم را در جایی در لبه منظومه شمسی و فراتر از مدار نپتون مطرح نموده اند که تشخیص آن با تلسکوپ ها و تجهیزات فعلی بسیار مشکل است.

حال تلسکوپ فضایی هابل سیاره ای فراخورشیدی کشف نموده که در مداری عجیب به دور ستاره های میزبان گردش می نماید. این سیاره که HD 106906 b نام دارد، در مدار یک سیستم دو ستاره ای در فاصله 336 سال نوری از زمین قرار گرفته و به گفته ناسا می تواند به محققان در شناسایی سیاره نهم منظومه شمسی یاری کند.

سیاره مورد بحث اندازه بسیار عظیمی دارد به طوری که به گفته ناسا جرم آن تقریباً 11 برابر عظیم ترین سیاره منظومه شمسی یعنی مشتری است. این سیاره اولین بار سال 2013 کشف شد اما محققان تا به امروز نتوانسته بودند مدار عجیب آن را شناسایی نمایند.

در قسمتی از بیانیه ناسا در خصوص این سیاره آمده: اولین بار است که اخترشناسان پیروز به اندازه گیری حرکت یک سیاره شبیه به مشتری می شوند که در مداری بسیار دور از ستاره های میزبان و قرص گازی مرئی قرار گرفته است. این قرص گازی شبیه کمربند کویپر است که فراتر از نپتون قرار گرفته. سیاره نهم منظومه شمسی ممکن است در آنسوی کمربند کویپر و در مداری مشابه و عجیب قرار گرفته باشد. با اینکه تحقیقات برای پیدا کردن سیاره نهم ادامه دارند، کشف این سیاره فراخورشیدی نشان می دهد وجود مدارهای بسیار عجیب امکان پذیر است.

سیاره HD 106906 b در مداری نامتعارف و بسیار بی نظم مشابه مدار فرضی سیاره نهم منظومه شمسی و در فاصله بسیار دور از ستاره های میزبان قرار گرفته به طوری که 15 هزار سال زمینی طول می کشد تا یک دور کامل دور آنها بزند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 208

به "محققان سیاره ای فراخورشیدی را در فاصله 336 سال نوری کشف کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان سیاره ای فراخورشیدی را در فاصله 336 سال نوری کشف کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید