رسانه ملی؛ آینه تمام مردم

به گزارش وبسایت دانشجویی، اساسا به دلیل این که به شکل فراگیر رسانه دیگری جز صدا و سیما نداریم، رسانه ملی در ایران جایگاه ویژه و تکی دارد و این جایگاه تک دقیقا مساله هویت است.

رسانه ملی؛ آینه تمام مردم

رسانه ملی باید تبدیل به آیینه ای شود که تک تک مردم ایران خودشان را در این آیینه ببینند اما رسیدن به این جایگاه بسیار سخت است زیرا در ایران اسلامی سلایق، اقوام، قومیت ها، نظرات سیاسی-اعتقادی و دینی مختلفی در بین 85 میلیون نفر جمعیت ایران وجود دارد، لذا این کار بسیار سخت است که باید تحقق پیدا کند. اما به دلیل عدالت گستری این مساله امکان پذیر است و هویت و عدالت این گونه به یکدیگر متصل خواهند شد؛ اگر نگاه عدالت محور در رسانه ملی و شبکه های رادیویی و تلویزیونی وجود داشته باشد، اتفاقی که رخ خواهد داد این است که تک تک مردم ایران هویت خود را در رادیو و تلویزیون و برنامه های آنها پیدا می کنند.

یک مثال مصداقی می زنم که بتواند فحوای کلام را برساند؛ وقتی یک شهفرایند خوزستانی که مشکل آب دارد، می بیند که برنامه های مرتبط، چه اخبار و چه برنامه های اجتماعی پیگیر مسائل او و همشهریانش هستند و از طرف دیگر می بیند که در یک موضوع بسیار کلان مثل مذاکرات هسته ای فرایند مذاکرات به خوبی نقد و بررسی و تحلیل می شود، آن زمان شهفرایند خوزستانی به همراه یک شهفرایند تهرانی، خراسانی، آذری و زنجانی و... می بینند که ضمن این که هویت ملی مشترکی تحت عنوان موضوعی مثل بحث هسته ای شکل می گیرد، ریز هویت ها هم در بحثی دیگر شکل گرفته و به آن پرداخته می شود. یعنی یک شهفرایند که در گوشه گوشه ایران زندگی می کند، ذیل یک غالب شهفرایند ایرانی محسوب می شود.

پرداخت محلی، موضوعی و مصداقی به مسائل و معضلات شهفرایندان مختلف، در پازل رویکرد ملی است که صدا و سیما را تبدیل به یک رسانه ملی می کند؛ رسانه ای که فارغ از هر باور، نژاد و رویکردی می تواند نماد هویت ملی باشد . صدا و سیما باید به گونه ای عمل کند که حتی اگر فردی در خارج از کشور زندگی می کند و مبانی اعتقادی و فرهنگی ما را قبول ندارد اما خودش را از منظر ایرانی بودن در رسانه ملی ببیند.

*دکترای روابط بین الملل

منبع: جام جم

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 دی 1400 بروزرسانی: 6 دی 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 743

به "رسانه ملی؛ آینه تمام مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسانه ملی؛ آینه تمام مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید