آیا رونق نفت شیل آمریکا بار دیگر باعث سقوط قیمت نفت می شود؟

به گزارش وبسایت دانشجویی، یک سال قبل در چنین روزهایی همه گیری ویروس کرونا و اختلافات داخلی در ائتلاف نفتی اوپک پلاس بر سر نحوه مدیریت مازاد عرضه در بازار نفت به سقوط قیمت نفت منجر شد.

آیا رونق نفت شیل آمریکا بار دیگر باعث سقوط قیمت نفت می شود؟

اکنون بار دیگر صنعت نفت جهان خود در یک دوراهی کاملاً آشنا می بیند؛ آیا اوپک اطمینان دارد که شعار معروف صنعت نفت شیل آمریکا یعنی حفر کن عزیزم، حفر کن! دیگر برای همیشه رفته است و روی این قضیه حساب می کند؟ تحلیلگران بر این باورند که حداقل تا سرانجام سال جاری میلادی می توان چنین برداشتی را درست و مطمئن قلمداد کرد، زیرا تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا به طور کلی به بودجه ای که اعلام کرده اند، پایبند خواهند بود. مدیران شرکت های نفتی بزرگی که سهامشان در بازار سرمایه آمریکا خرید و فروش می شود، می گویند که سیاست افزایش تولید در راستای رشد شرکت در شرایط کنونی اشتباه بزرگی است. در عوض، آنها قول داده اند که سال جاری سود سهام بیشتری به سهامداران پرداخت شود.

شاید تولید نفت آمریکا هرگز به سطح 13 میلیون بشکه که قبل از سقوط سال گذشته بازار نفت محقق شده بود، بازنشود؛ اما همین حالا تولیدکنندگان نفت در آمریکا روزانه حدود 11 میلیون بشکه نفت استخراج می کنند که این رقم یک میلیون بشکه بالاتر از میزان تولید روزانه نفت در آمریکا طی ماه مه 2020 - زمانی که تولیدکنندگان در واکنش به کاهش قیمت نفت و حتی منفی شدن آن در یک روز معاملاتی تصمیم به کاهش چشمگیر تولید خود دریافتد- برآورد می شود.

فعالیت های حفاری در آمریکا از پاییز سال گذشته رو به افزایش نهاده و با در نظر دریافت وقفه زمانی میان افزایش قیمت نفت تا اضافه شدن دکل های نفتی جدید و افزایش واقعی سطح تولید انتظار می رود که تولید نفت در آمریکا تا سرانجام سال جاری میلادی به صورت تدریجی افزایش یابد.

بر اساس برآوردهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) میانگین تولید روزانه نفت در این کشور در مدت سپری شده از سال 2021 حدود 300 هزار بشکه کمتر از میانگین روزانه تولید در سال گذشته است. اما از آنجا که انتظار می رود که قیمت هر بشکه نفت خام سبک تگزاس در قیمت های بالاتر از 55 دلار تثبیت شود، اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی می کند که میانگین تولید روزانه نفت در این کشور از 10.9 میلیون بشکه کنونی به 11.4 میلیون بشکه در سه ماهه سرانجامی سال افزایش یابد. این نهاد وابسته به دولت فدرال آمریکا در گزارش جدید خود از چشم انداز بازار انرژی، پیش بینی کرده است که در سه ماهه سرانجامی سال 2022 میانگین روزانه تولید نفت در آمریکا به حدود 12.2 میلیون بشکه خواهد رسید.

حتی اگر تولید نفت آمریکا به 13 میلیون بشکه در روز بازنشود، تولیدکنندگان آمریکایی قادر خواهند بود که برنامه های ائتلاف نفتی اوپک پلاس برای مدیریت بازار نفت را بار دیگر به چالش بکشند. اگرچه شرکت های نفتی سهامی عام در آمریکا وعده داده اند که تولیدشان افزایش نخواهد یافت و حتی اعضای ائتلاف نفتی اوپک پلاس نیز معتقدند که آنها حداقل تا سرانجام سال جاری به این وعده پایبند خواهند بود، اما نفت 60 دلاری برای تولیدکنندگان خصوصی که فشاری از جانب سهامداران روی آنها نیست و می توانند با استفاده از منابع مالی خود اقدام به تأمین مالی پروژه های افزایش تولید نفت کنند، بسیار وسوسه کننده است.

انضباط در مخارج یا اینکه تولیدکنندگان نفت در آمریکا تا چه زمانی می توانند در برابر وسوسه نفت 60 دلاری مقاومت کنند، در نهایت معین خواهد کرد که آیا تولید نفت آمریکا در ماه های آینده فراتر از پیش بینی های امروز خواهد بود یا خیر. اندرو فولس، تحلیلگر نفت و گاز در شرکت داده و تحلیل گوبال دیتا، در این خصوص می گوید: اگر قیمت در حوالی 60 دلار در هر بشکه تثبیت شود، تولیدکنندگان نفت در آمریکا این شانس را خواهند داشت که به سرمایه گذاران و سهامداران ثابت کنند که قادر به بازگرداندن پول آنها هستند. بدین ترتیب آنها قادر به جذب منابع مالی جدید خواهند بود. البته از زمانی که قیمت نفت رو به افزایش نهاده است، تعداد دکل های نفتی در آمریکا نیز به میزان چشمگیری افزایش یافته است.

اغلب تولیدکنندگان نفت در آمریکا طی مدت سپری شده از سال جاری میلادی تا حد زیادی به رعایت انضباط در مخارج خود پایبند بوده اند. رابرت پولک، تحلیلگر ارشد مؤسسه وود مکنزی، در این رابطه خاطرنشان می کند: هنوز هیچ کس قصد ندارد این رویه را تغییر دهد. اما باید توجه داشت که ما تنها یک چهارم سال را سپری کرده ایم. در ماه های ژوئیه و آگوست وقتی شرکت ها گزارش های مالی سه ماهه دوم خود را منتشر کنند، احتمالاً شاهد اولین تغییرات در برنامه های مخارج سرمایه ای آنها خواهیم بود.

به نظر می رسد که اعضای ائتلاف نفتی اوپک پلاس اطمینان دارند که شرکت های آمریکایی سیاست رشد تولید در راستای رشد شرکت را کنار گذاشته اند؛ به طوری که اوایل ماه گذشته میلادی عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، با اطمینان اظهار داشت که حفر کن عزیزم، حفر کن! برای همیشه رفته است.

شاید شعار حفر کن عزیزم، حفر کن! برای همیشه رفته باشد، اما به گفته ویکی هولاب، مدیرعامل شرکت نفتی آکسیدنتال پترولیوم، همه شرکت های تولیدکننده نفت و گاز در آمریکا قدردان شیوه درخشان اوپک پلاس برای مدیریت مازاد عرضه در بازار نفت هستند. قیمت 60 دلار یک قیمت مناسب برای تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکاست. هرچه ائتلاف نفتی اوپک پلاس برای مدت بیشتری تولید نفت خود را در سطح کنونی نگاه دارد و از کاهش قیمت نفت جلوگیری کند، تولیدکنندگان آمریکایی کار راحت تری برای افزایش مخارج سرمایه ای و فعالیت های حفاری خواهند داشت.

البته اوپک پلاس به دقت مراقب اوضاع خواهد بود و در صورت لزوم با افزایش تولید خود به رشد احتمالاً فراتر از انتظار تولید نفت شیل در آمریکا واکنش نشان خواهد داد. اما در عین حال این ائتلاف نفتی باید مراقب باشد که قبل از آن که شرایط بازار نفت ایجاب کند، تولید نفت خود را افزایش ندهد. تلاش برای کاهش تولید نفت شیل در آمریکا از طریق شکستن قیمت ها، بودجه کشورهای عضو اوپک که همچنان وابستگی زیادی به درآمدهای نفتی دارند را نیز کاهش خواهد داد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 458

به "آیا رونق نفت شیل آمریکا بار دیگر باعث سقوط قیمت نفت می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا رونق نفت شیل آمریکا بار دیگر باعث سقوط قیمت نفت می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید