مغز زنان بعد از زایمان چه تغییری می نماید؟

به گزارش وبسایت دانشجویی، روزیاتو/بعد از زایمان تغییرات عجیب زیادی در بدن زنان رخ می دهد. رنگ و بافت موهای آن ها ممکن است تغییر کند، مواد غذایی که زمانی دوست داشتند ممکن است یکباره مزه بدی برای آن ها پیدا نمایند. و حتی ممکن است احساسی پیدا نمایند مثل آنکه جنین از داخل به شکم شان لگد می زند در حالی که دیگر جنینی وجود ندارد. و در کنار بدن، ذهن هم دستخوش تغییراتی می گردد.

مغز زنان بعد از زایمان چه تغییری می نماید؟

در ادامه می خواهیم ببینیم بعد از زایمان چه اتفاقی برای مغز مادرها می افتد.

مغز غرق در هورمون های شادی بخش می گردد

زنان بعد از زایمان وقت خود را با نوزادشان سپری می نمایند و محققان نحوه واکنش مغز آن ها به این تعامل را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند، به ویژه واکنش آن ها به گریه ها و خنده ها نوزاد خود را. وقتی تازه مادری نوزاد خود را در حال خنده یا گریه می بیند، مغز او غرق در مواد شیمیایی می گردد که حس خوبی در او ایجاد می نمایند.

بر مثال در دوران بارداری، مغز مادر هورمون اکسی توسین فراوری می نماید که به هورمون عشق مشهور است و همینطور دوپامین که به آن هورمون پاداش می گویند. محققان می گویند این مسأله باعث می گردد تازه مادرها احتیاج نوزاد خود را درک نمایند و پاسخ بهتری به آن داشته باشند. در زمان شیردهی هم مغز زنان هورمون اکسی توسین فراوری می نماید که به پیوند دادن آن ها به نوزادشان یاری می نماید.

به گفته محققان، تغییر دیگری که در مغز زنان رخ می دهد آن است که ناحیه پاداش آن عظیم تر می گردد. این مسأله هم به تازه مادرها یاری می نماید تمایل پیدا نمایند پیوند قوی تری با نوزاد خود برقرار و از او مراقبت نمایند.

ماده خاکستری مغز تحلیل می رود اما اتفاق بدی نیست

ماده خاکستری مغز مسئولیت دیدن، شنیدن، پردازش خاطرات و احساسات، تصمیم گیری و توانایی تعامل با دیگران را برعهده دارد. برای مثال ماده خاکستری به شما یاری می نماید متوجه شوید دیگران چه احساسی دارند، به سرنخ های غیرزبانی پی ببرید و با دیگران ارتباط برقرار کنید. تحقیقات نشان داده ماده خاکستری در بعضی نواحی مغز تازه مادرها تحلیل می رود و این تغییر تا 2 سال بعد از زایمان پا بر جا می ماند.

از دست دادن ماده خاکستری مغز شاید چیز بدی به نظر برسد اما محققان متوجه شده اند که این مسأله باعث می گردد مادرها بتوانند احساس تعلق خاطر بیشتری نسبت به نوزاد خود داشته و در عین حال احساس منفی کمتری نسبت به او داشته باشند. بنابراین این تغییر در ماده خاکستری مغز در حقیقت توجه مادر را از دیگران به سمت نوزاد خود تغییر می دهد، امری که به او یاری می نماید نوزاد خود را بهتر درک کند، مثلاً بتواند زبان بدن او را تفسیر کند.

محققان می گویند این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که مغز از اتصالات میان سلول های مغزی خلاص گردد تا اتصالات جدیدی که اهمیت بیشتری از جهت مراقبت از نوزاد دارند، برقرار گردد. در این حالت، مغز نظم بیشتری پیدا می نماید و می تواند اطلاعات اساسی را به شکل مؤثرتری پردازش کند.، مثلاً اینکه آیا ضروری است نوزاد را از نوعی تهدید حفظ کرد یا نه.

حافظه تان به همان خوبی گذشته است

بعضی زنان ادعا می نمایند بعد از زایمان حافظه آن ها بدتر شده است و زیاد چیزها را فراموش می نمایند. با این حال، طبق تحقیقات، چیزی برای نگرانی وجود ندارد. توانایی های شناختی زنان بعد از زایمان افت نمی نماید. در شرح فراموش کاری تازه مادرها می توان گفت که مغز آن ها بیشتر روی احتیاجهای نوزادشان و وظایف مرتبط با آن ها تمرکز دارد. و از آنجایی که نوزاد احتیاج دارد زمان و توجه زیادی صرف آن گردد، قابل درک است چیزهای کمتر مرتبط را پشت گوش بیاندازید.

منبع: همگردی
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 339

به "مغز زنان بعد از زایمان چه تغییری می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغز زنان بعد از زایمان چه تغییری می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید