توسعه سکوی هوش مصنوعی برای جلوگیری از نشت داده ها به خارج از کشور

به گزارش وبسایت دانشجویی، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدهادی بکایی مجری این پروژه گفت: این پروژه شروع راستا دستیابی به سوی هوش مصنوعی به عنوان یک سرویس در کشور است که با هدف نهایی جلوگیری از نشت داده های با اهمیت به خارج از کشور در پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ICT تعریف شده است.

توسعه سکوی هوش مصنوعی برای جلوگیری از نشت داده ها به خارج از کشور

وی با اشاره به اهمیت داده های فراوریشده در هر کشور به عنوان یکی از اصلی ترین منابع ارزش آفرین گفت: اگر یک کشور بتواند از داده های خود به خوبی استفاده کند قطعاً خواهد توانست در جهت پیشرفت قدم بردارد، همچنین اگر داده های یک کشور در اختیار کشور متخاصم بیفتد، می تواند باعث زیان های بسیار به آن کشور گردد.

بکایی اضافه کرد: خروجی اصلی پروژه طراحی و توسعه سکوی هوش مصنوعی راه اندازی سکوی بومی مدیریت API به عنوان سرویس است تا بتواند علاوه بر ایجاد امکان دسترسی توسعه دهندگان به جهتهای هوش مصنوعی داخلی، بستر مورد احتیاج جهت راه اندازی کسب وکارها و توسعه زیست بوم این حوزه را در کشور فراهم آورد.

وی گفت: متأسفانه امروزه به دو دلیل کمبود توان محاسباتی کافی در کشور و عدم وجود ابزارهای آماده پردازش داده ها، شاهد نشت داده های داخلی و بعضاً حیاتی به کشورهای بیگانه هستیم. به عنوان مثال بسیاری از دانشگاه ها و حتی سازمان های دولتی داده های خود را جهت پردازش روی سرورهای ابری گوگل قرار می دهند تا از توان محاسباتی آن استفاده نمایند. همچنین بسیاری از شرکت ها از API های آماده شده توسط شرکت های خارجی مانند نقشه، پردازش متن، صوت و … استفاده می نمایند تا تحلیل های خود را بدون احتیاج به باز طراحی و پیاده سازی محلی آن ابزارها انجام دهند.

وی با اشاره به اجرای پروژه ابررایانه سیمرغ در راستای کم رنگ تر شدن مشکل کمبود توان محاسباتی در کشور، گفت: در دوران نسل پنجم ارتباطات نیز که انتقال داده ها در سراسر دنیا هزینه زمانی نخواهد داشت و افراد قادر خواهند بود داده های سنگین خود را به راحتی به هر کجای دنیا منتقل نمایند، عدم وجود ابزارهای بومی بهینه و کارآمد می تواند مشکل نشت داده ها را دوچندان کند.

بکایی ادامه داد: اگر امروز یکی از دلایل عدم استفاده از سرویس های موجود در دنیا زمان زیاد برای انتقال داده ها در سطح عموم فعالان است، در دوران نسل پنجم ارتباطات این دغدغه وجود نداشته و انتقال اطلاعات هیچ مانعی نخواهد داشت.

وی در مورد نقش هوش مصنوعی بر زندگی مردم سراسر دنیا گفت: هوش مصنوعی و تأثیر آن به اندازه ای است که نمی توان زندگی را بدون وجود آن متصور شد. پیش بینی شده است که 75 درصد از برنامه های تجاری شرکت ها تا سال 2021 از هوش مصنوعی استفاده خواهند کرد این بدان معناست که شرکت ها برای این که در بازار رقابتی عقب نمانند باید از راه چاره های هوش مصنوعی در راهبردهای تجاری و فراوری خود به نحو مقتضی بهره مند شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 402

به "توسعه سکوی هوش مصنوعی برای جلوگیری از نشت داده ها به خارج از کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه سکوی هوش مصنوعی برای جلوگیری از نشت داده ها به خارج از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید