بنای طاق گرا یا طاق شیرین در کرمانشاه، عکس

به گزارش وبسایت دانشجویی، به علت تغییر جهت ، این راه و بنای تاق گرا اکنون در شیب های پائین جاده آسفالته قرار گرفته است . از نظر معماری ، بنای تاقگرا ، فضای ایوان مانندی است که تماماً از سنگ ساخته شده است.

بنای طاق گرا یا طاق شیرین در کرمانشاه، عکس

این بنای مستطیل شکل به ابعاد 86/4*70/7 متر است که ورودی آن به طرف جنوب و مشرف بر جاده سنگفرش باستانی است . از لحاظ ساختاری ، این بنا از طریق بلوک های سنگی ساخته شده است که به صورت مکعب مستطیل تراشیده شده اند . مصالح داخلی دیوار ها نیز از لاشه سنگ و ملاط گچ است.

دیوار های جناحین این بنا تا حدودی بلندتر ساخته شده اند تا بتوانند سقف تاق را کاملاً مسطح کنند . ارتفاع کف بنا از سطح زمین 20/1 متر و ارتفاع از کف تا لبه قوس 92/5 متر و از لبه قوس تا زیر گیلویی اول 20/1 متر است . همچنین بلندی افریز اول 60 سانتی متر است که بر روی آن یک ردیف بلوک سنگی ساده به بلندی 45 سانتی متر قرار گرفته است . بر روی این بخش ، سنگ های تزئینی افریز دوم واقع شده است . همچنین در بالا ترین بخش بر روی لبه بام بنا ، یک ردیف کنگره به ارتفاع 92 سانتی متر قرار گرفته است. بنابراین ارتفاع بنا از سطح زمین تا بالاترین نقطه 7/11 متر است . همچنین عرض دهانه طاق 10/4 متر و عمق آن 10/3 متر می باشد . دیوار های داخلی این بنا از طریق نقوش هندسی حجاری شده است .

در خصوص زمان ساخت این بنا اختلاف نظر هایی وجود دارد بعضی آن را به دوره اشکانی و بعضی دیگر آن را به دوره ساسانی نسبت می دهند . اما آنطور که از مدارک باستانشناسی به دست آمده ظاهرا این بنا در اواخر دوره ساسانی و احتمالا زمان حکومت خسرو دوم (628-590م) ساخته شده است . اگر چه تا به امروز کارکرد واقعی این بنا معین نشده ، اما برای آن کارکرد های متفاوتی از جمله یادگار احداث راه کاروانرو ، توقف گاه موکب شاهی ، اریکه سلطنتی ، پاسگاه مرزی و بنای یادبودی از پیروزی ذکر نموده اند .

برای دیدن این اثر ، حدود 200 متر بعد از ایست بازرسی معروف پاطاق وارد جاده فرعی در سمت چپ جاده اصلی شده و پس از طی مسافتی حدود 500 متر می توان به محل مورد نظر رسید . در صورتی که ماشین نداشتید ، کمی بعد از ایست بازرسی ، نزدیک جاده ریجاب پیاده شوید و با احتیاط از سمت چپ جاده پایین بروید .

منبع: گردشبان
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 122

به "بنای طاق گرا یا طاق شیرین در کرمانشاه، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنای طاق گرا یا طاق شیرین در کرمانشاه، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید