اختیار فروش و سهام خزانه؛ دو راه حل نجات این روزهای بورس

به گزارش وبسایت دانشجویی، خرید اوراق اختیار فروش تبعی به سهام داران اختیار می دهد که سهام تحت تملک خود را به قیمت تضمین شده در تاریخ معینی در آینده به فروش برسانند، از سویی انتشار این اوراق موجب خواهد شد تا هیجانات فروش فروکش نموده و سرمایه گذاری های مردم نیز بیمه گردد.

اختیار فروش و سهام خزانه؛ دو راه حل نجات این روزهای بورس

به گزارش خبرنگاران، اوراق اختیار فروش تبعی، ابزاری برای بیمه زیان سهام است و به سرمایه گذاران یاری می نماید تا ترس ها را کنترل نموده و سهام ارزشمند خود را به راحتی از دست ندهند. بر این اساس سهامدار عمده به منظور حمایت از سهام، با توجه به ارزش ذاتی و ظرفیت های موجود شرکت، این اوراق را منتشر می نماید؛ به این ترتیب، سرمایه گذارنی که مالک سهام شرکت هستند، می توانند به میزان سهام پایه خود، اوراق را خریداری نمایند تا در تاریخ اعمال تحت شرایطی که قیمت سهم پایین تر از نرخ توافقی بود، زیانشان جبران گردد.

به بیان دیگر سهام داران می توانند با در اختیار داشتن اوراق اختیار فروش تبعی، ریسک سیستماتیک را به حداقل برسانند، با استفاده از این ابزار، اطمینان لازم برای کسب بازده مورد انتظار محقق می گردد و این ابزار اقتصادی با حذف ریسک در بازار سرمایه، سرمایه گذاران را به جای سرمایه گذاری در بازار پول به کسب سود بیشتر در بازار سرمایه ترغیب می نماید.

الزامات انتشار اوراق اختیار فروش تبعی

عباسعلی حقانی نسب کارشناس بازار سهام در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به اینکه انتشار اوراق اختیار فروش تبعی می تواند جلوی ضرر و زیان های سهام داران خُرد را بگیرد، گفت: این یک آپشن بسیار خوب است که می تواند بسیار کارایی داشته باشد، اما نکته مهم این است که خود شرکت مرسوم نیست، این اوراق را منتشر کند، بلکه سهام دار عمده می تواند این اوراق را منتشر کند.

وی افزود: دولت و بانک ها به عنوان سهام داران عظیم بورس می توانند در سهم هایی که دارایی عمده ای دارند، این اوراق را منتشر نمایند و این کار می تواند هیجان فروش در بازار را کنترل کند، به نوعی سهام داران عمده با توجه به ارزندگی قیمت سهام خود، روی یک قیمت، این اوراق را به صورت تضمینی منتشر می نمایند و از این طریق سرمایه گذاران با ضرر و زیان هنگفتی روبرو نخواهند شد.

حقانی نسب با تاکید بر اینکه استفاده از روش سهام خزانه به عنوان یکی دیگر از روش های حمایت از بازار می تواند مورد استفاده قرار بگیرد، گفت: در گذشته چنین امکانی در قانون وجود نداشت، اما با اصلاح مقررات استفاده از چنین آپشنی ممکن شد، با توجه به این ابزار اقتصادی، در شرایط نزولی بورس، سهام دار عمده حقوقی باید 20 درصد از سهام شرکت خود را از روی تابلو از سهام داران خُرد بخرد، که این موضوع می تواند صف فروش را جمع نموده و اوضاع را آرام کند، از سوی دیگر در مواقع صف خرید نیز حقوقی سهام می تواند به صورت خرد و مدیریت شده این سهام را واگذار کند.

این کارشناس بورس با اشاره به اینکه امروز انتشار اوراق اختیار فروش تبعی از سوی حقوقی ها مشکل است، بیان داشت: شاید بیشتر سهام داران عمده زیر بار اجرای چنین مسئله ای نفرایند، زیرا که اولا هزینه اقتصادی آن ها بالا می رود و دوما با توجه به کاهش شدید قیمت سهم های بازار، حقوقی ها این استنباط را دارند که با کاهش قیمت سهام می توانند در پایین تر خرید بزنند، برای همین چرا باید تن به انجام این کار بدهند.

وی همچنین تغییر قوانین را برای تغییر فرایند فعلی بورس راهگشا دانست و افزود: در حال حاضر با دو دسته از سهام داران روبرو هستیم، دسته اول سهام دارانی هستند که تنها رنگ قرمز و سبز را دیده اند و در هر حالت در صف حضور دارند، دسته دوم افرادی پر نفوذی هستند که زودتر از بقیه افراد در ایستگاه های معاملاتی و آنلاین تریدینگ ها حضور دارند و از این رانت برخوردار هستند و این شرایطی که می بینید را به وجود آورده اند، باید برای سه روز دامنه نوسان سهم ها را باز نمایند و از آن طرف حجم مبنای را 20 برابر نمایند، به طور قطع با انجام چنین اقدامی بازار به تعادل خواهد رسید.

بیشتر بخوانید:

پیش بینی زمان برگشت بورس

خوب، بد و زشتِ این روزهای بورس

استفاده از اختیار فروش تبعی در بورس های دنیا بسیار راهگشا است

حمیدرضا افشار کارشناس بازارسهام در تبادل نظر با خبرنگاران گفت: یکی از راه های عملی که می گردد با استفاده از آن از تب و تاب فروش هیجانی فعلی کاست یا حتی آن را به صفر رساند، اختیار فروش داشتن سهام دار ها است، به عنوان مثال اگر سهامدار بانک تجارت با خرید اختیار فروش بتواند این سهم در را در ماه های بعد با قیمت فعلی به صورت قعطعی داشته باشد دیگر در شرایط فعلی تمایلی به فروش پیدا نمی نماید و ترس کاهش قیمت از بین می رود.

وی افزود: اگر در تاریخ مقرر قیمت سهم از قیمت اختیار پایینتر آمد باشد سهام دار ضرر نمی نماید و اگر بالاتر رفته باشد از داشتن خود سهام منتفع شده و تنها قیمت ناچیز اختیار را متضرر میگردد که آن هم در سود سهام قابل توجه نیست، این درحالیست که بیشتر بازار های دنیای با چنین راه چاره ساده ای احساسات و هیجانات بازار خود را کنترل می نمایند.

افشار ادامه داد: گسترش اختیار فروش تبعی و جذابیت آن خود میتواند به عمق بخشیدن به بازار یاری شایانی کند، البته به شرط عدم دخالت حقوقی ها و کنترل نکردن قیمت سهم و باز بودن دامنه نوسان قیمت، از سویی جدا کردن ساعت معامله اوراق اختیار فروش از بقیه بازار هم باعث عدم فشار به هسته ناکوک معاملات می گردد و از اهمیت بسزایی برخوردار است.

این کارشناس بازار سهام افزود: باید یکسری از قوانین و مقررات بازار سرمایه با تغییرو تحولات بنیادین روبرو گردد، چرا که آن ها جوابگوی شرایط امروز بورس نیستند و احتیاج به تغییر آن ها به شدت احساس می گردد، حال در این رابطه باید دید استفاده از آپشن ها و ابزار های اقتصادی جدید و همچنین اصلاح قوانین و مقررات از چه زمانی اجرایی خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 45

به "اختیار فروش و سهام خزانه؛ دو راه حل نجات این روزهای بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختیار فروش و سهام خزانه؛ دو راه حل نجات این روزهای بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید