وال استریت ژورنال: ذخایر آب سنگین ایران به سقف برجام بازگشت

به گزارش وبسایت دانشجویی، ایرنا نوشت: خبرنگار ارشد وال استریت ژورنال خبر داد که در آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز جمعه منتشر شد آمده است ذخایر آب سنگین ایران به 130 تن باز گشته که این میزان وفق تعهدات بر جامی به شمار می رود.

وال استریت ژورنال: ذخایر آب سنگین ایران به سقف برجام بازگشت

پس از خروج یک جانبه آمریکا در اردیبهشت ماه 1397 از برجام و نقض آشکار این توافق بین المللی از سوی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، جمهوری اسلامی ایران در فرصتی یک ساله به طرف های توافق و آژانس بین المللی انرژی اتمی مهلت بازگشت به توافق و اجرای کامل آن را داد که پس از اتمام این فرصت، تهران در برنامه اعلامی موسوم به طرح گام به گام بر میزان تعهدات برجامی خود کاسته است.

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران سال گذشته اعلام کرده بود قسمت ثانویه رآکتور آب سنگین اراک راه اندازی می شود که بخش عمده آب سنگین اراک در قسمت ثانویه است و همچنین گفته بود طبق برنامه ریزی رآکتور2 بوشهر تا 1404 و رآکتور 3 بوشهر نیز تا 1406 راه اندازی می شود،

رئیس جمهوری ایران نیز 14 آبان ماه سال گذشته همزمان با سرانجام سومین فرصت 60 روزه ایران به طرف های باقیمانده در برجام، گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بیان نمود و گفته بود سازمان انرژی اتمی از 15 آبان ماه گام چهارم و جدید را بر می دارد. طبق برجام بیش از یکهزار سانتریفیوژ (1044) در فردو داریم. در برجام قرار بود این سانتریفیوژها بچرخند، اما گاز به آن ها تزریق نکنیم که بنده امروز در دستوری به سازمان انرژی اتمی می گویم که از فردا (چهارشنبه) گاز دهی را در فردو آغاز کنیم.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 32

به "وال استریت ژورنال: ذخایر آب سنگین ایران به سقف برجام بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وال استریت ژورنال: ذخایر آب سنگین ایران به سقف برجام بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید