جزئیات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی از زبان عراقچی

به گزارش وبسایت دانشجویی، سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه، توضیحاتی در خصوص جزئیات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی منتشر کرد.

جزئیات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی از زبان عراقچی

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی در مطلبی نوشت: روز چهارشنبه 5 آذر 1399 در نتیجه یک کار فشرده دیپلماتیک با دو کشور تایلند و استرالیا که بیش از یک سال به طول انجامید، سه زندانی ایرانی در تایلند با یک زندانی استرالیایی در تهران تبادل شدند.

این تبادل در نوع خود منحصر به فرد می باشد چرا که:

  • سه کشور در این تبادل دخیل بودند و یک تعامل سه جانبه صورت گرفت.
  • سه ایرانی در برابر تنها یک خارجی آزاد شدند.
  • تبادل در فرودگاه تهران صورت گرفت. یعنی اول سه ایرانی آزاد و به تهران وارد شدند، بعدا زندانی استرالیایی از کشور خارج شد.
  • تبادل با یک هواپیمای اختصاصی استرالیایی انجام شد که ابتدا زندانیان ایرانی را به تهران منتقل کرد.

بیشتر بخوانید:

کایلی مور گیلبرت کیست و چرا در ایران زندانی شد؟

اینجانب در لحظه انجام تبادل برای آخرین هماهنگی ها و نیز ایجاد اطمینان از به ثمر رسیدن یک سال کوشش همکارانم و صد ها ساعت رایزنی سیاسی، در فرودگاه حضور پیدا کردم و افتخار داشتم که از سه هموطن عزیز خود استقبال نمایم. پس از ورود این سه نفر و ابراز اطمینان از سلامتی آن ها دستور عزیمت زندانی استرالیایی داده شد.

لازم به ذکر است که تبادل زندانی یک امر مرسوم و پذیرفته شده در عرف بین المللی است و به هیچ وجه ناقض استقلال قوه قضائیه نیست. در همه کشور ها بعد از آن که راستا قضایی به انتها رسیده و فرد به زندان محکوم شد، امکان تبادل او بر اساس منافع ملی ایجاد می گردد. در کشور ما این امر با تصویب شورای عالی امنیت ملی میسر می گردد. کشور های دیگر هم روال خود را دارند.

در طول تقریبا یک سال گذشته وزارت امور خارجه حداقل پنج مورد تبادل زندانیان را با کشور های آمریکا (دو نوبت)، فرانسه، تایلند و استرالیا (دو نوبت) انجام داده و طی آن 8 نفر از هموطنان (شامل اساتید دانشگاه و فعالین مقابله با تحریم ها) در مقابل 6 زندانی خارجی در ایران آزاد شده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 179

به "جزئیات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی از زبان عراقچی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی از زبان عراقچی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید