تملک باغ علاء الدوله و احیاء و بازسازی خانه حاکم تهران

به گزارش وبسایت دانشجویی، شهردار منطقه 12 گفت: تنها بخش باقیمانده از خانه-باغ علاءالدوله، حاکم تهران در دوره ناصرالدین شاه و انقلاب مشروطه، واقع در حد فاصل خیابان لاله زار و خیابان فردوسی خریداری شد.

تملک باغ علاء الدوله و احیاء و بازسازی خانه حاکم تهران

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

ایسنا: علی محمد سعادتی با بیان اینکه این باغ با مساحت 2100 مترمربع با هدف احیای باغات قدیمی به منظور ارتقای سطح کیفی خدمات عمومی شهری، ایجاد فضای باز همگانی، افزایش سرانه فضای سبز در محلات کم برخوردار، همچنین حفظ و صیانت از ابنیه و آثار تاریخی و فرهنگی تملک شد و احیاء و بازسازی آن در دستور کار نهاده شد، اضافه کرد: این خانه-باغ، یکی از سه باغ واجد اهمیت واقع در غرب لاله زار، در کنار باغ اتحادیه (خانه طهران) و باغ ناصرالملک قره گزلو (باشگاه بانک تجارت) است و این پلاک و اهمیت تملک آن به منظور استفاده عموم در پهنه فرهنگی تاریخی تهران ارزش بالایی دارد.

وی با اشاره به نگرانی های پیشین کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در خصوص این باغ، گفت: همیشه این نگرانی وجود داشت که با تجاری سازی در این پلاک و بدون رعایت حریم های ارتفاعی در محدوده های ارزشمند تاریخی، موقعیت حصار ناصری و صفوی به خطر بیفتد.

وی با بیان اینکه احیای باغ و عمارت علاءالدوله که موقعیت مهمی در دوره مشروطه داشته، علاوه بر حفظ تاریخ گذشته، می تواند دانه تسبیح دیگری برای بازیابی تاریخ تهران قدیم باشد، ادامه داد: این خانه که از ستاد اجرایی فرمان امام (ره) خریداری شده، تنها بخش اندکی از ملک تاریخی علاءالدوله است که در حد یک تالار آینه در آن باقی مانده که این تالار آینه متراژی کمتر از 150 متر دارد و بقیه زمین، هم اکنون بایر است و با توجه به کاربری پیشین این بنا که قسمت زیادی از آن به زمین های باغ اختصاص داشته، در شرایط کنونی نیز بازسازی و احیای آن با رویکرد ایجاد فضای سبز و فضای باز همگانی به ساکنان شریف منطقه 12 و فراتر از آن به مردم تهران تقدیم می گردد.

بیشتر بخوانید:

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 394

به "تملک باغ علاء الدوله و احیاء و بازسازی خانه حاکم تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تملک باغ علاء الدوله و احیاء و بازسازی خانه حاکم تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید