نخست وزیر سابق مالزی ممنوع الخروج شد


جهان > آسیا و اقیانوسیه – پایگاه موزیک:
نجیب رزاق نخست وزیر سابق مالزی که در انتخابات سراسری چهاردهم این کشور شکست خورده بود، قصد خروج از کشور را به همراه خانواده‌اش داشت که متوجه شد ممنوع الخروج شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از «برناما» خبرگزاری رسمی مالزی، «نجیب رزاق» پیش از این با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که قصد دارد برای استراحت با خانواده‌اش به سفر برود.

با این حال صبح امروز حدود نیم ساعت پس از انتشار بیانیه، نخست وزیر ششم مالزی در صفحه شبکه اجتماعی اش خبر داد که طبق اعلام اداره مهاجرت، مجبور به لغو سفرش شده و در مالزی خواهد ماند.

طبق گزارش برناما، «مصطفی علی» رئیس اداره مهاجرت نیز تأیید کرد که «نجیب رزاق» ممنوع الخروج شده است.

«نجیب رزاق» که پس از استعفای «احمد بداوی» نخست وزیر قبلی مالزی در سال ۲۰۰۹ زمام قدرت را در دست گرفته بود، به عنوان رهبر حزب «آمنو» و ائتلاف حاکم موسوم به «جبهه ملی» در انتخابات سراسری چهاردهم در مقابل «ماهاتیر محمد» رهبر «ائتلاف امید» شکست خورد تا بیش از ۶۰ سال حضور «آمنو» در قدرت پایان پذیرد.

ماهاتیر محمد رهبر ائتلاف امید که در چهاردهیمن انتخابات سراسری مالزی پیروز شده است پنحشنبه شب در کاخ ‘ایستانا نگارا’ در حضور سلطان محمد پنجم پادشاه ،به عنوان نخست وزیر هفتم این کشور سوگند یاد کرد.

ائتلاف امید به رهبری ماهاتیر محمد دراین انتخابات توانست ۱۱۳ کرسی از ۲۲۲ صندلی مجلس نمایندگان را به خود اختصاص دهد. ائتلاف جبهه باریسان نشنال به رهبری نجیب تون رزاق ۷۹ صندلی، حزب مستقل پاس به رهبری عبدالهادی آونگ ۱۸ صندلی و سایر احزاب نیز ۱۲ کرسی را به خود اختصاص دادند.

حدود ۱۵ میلیون نفر از جمعیت بیش از ۳۰ میلیون نفری مالزی در این انتخابات شرکت کردند.

  • نجیب رزاق از رهبری حزبش و نیز ائتلاف حاکم مالزی کناره‌گیری کرد

از سوي ديگر اعلام شد، نخست وزیر برکنار شده مالزی پس از آنکه نتوانست به همراه همسرش از کشور خارج شود از ریاست حزبش موسوم به سازمان ملی مالایاهای متحد کناره‌گیری کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نجیب رزاق، نخست وزیر برکنار شده مالزی از رهبری حزبش و همچنین ریاست ائتلاف حاکم کمی پس از صدور حکم ممنوعیت مسافرتی‌اش دست کشید.

وی با اشاره به شکست خود در انتخابات پارلمانی روز چهارشنبه در مالزی گفت: ما همگی بابت آنچه اتفاق افتاده ناراحت هستیم اما به عنوان یک حزب که اولویت‌های دموکراتیک را رعایت می‌کند از تصمیم مردمی تبعیت می‌کنیم.

نخست وزیر برکنار شده مالزی در ادامه گفت که احمد زاهد حمیدی، معاونش به عنوان رهبری جدید حزب سازمان ملی مالایاهای متحد که رقیب اصلی ائتلاف ملی باریسان محسوب می‌شود، فعالیت خود را آغاز می‌کند.

کناره‌گیری نجیب رزاق از رهبری حزب در پی صدور ممنوعیت خروج از کشور که امروز شنبه اعلام شد، صورت گرفته است.

دپارتمان مهاجرت مالزی دستور مذکور را پس از آن صادر کرد که نجیب رزاق در پستی فیس‌بوکی اعلام کرد که همراه خانواده‌اش به دنبال سفر به خارج از کشور است و در روزهای آتی بازمی‌گردد.

نجیب رزاق همچنین در حساب توئیتری خود نوشت که به ممنوعیت سفرش احترام می‌گذارد و ادامه داد: متوجه شدم که دپارتمان مهاجرت اجازه خروج از کشور را به من و خانواده‌ام نمی‌دهد. من به این دستور واقفم و در کشور می‌مانم.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای پایگاه دانشجویی موزیک | دانلود آهنگ محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.