آشنایی با دریای مدیترانه


دانش > محیط زیست جهان – پایگاه موزیک:
دریای مدیترانه (Mediterranean) یا دریای میانه، نام دریایی است میان سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا که از لحاظ کشتیرانی و ترابری یکی از مهم‌ترین دریاهای جهان به‌شمار می‌رود.

Mediterranean

اين دريا در ميان كشور‌هاي اسپانیا،‌ فرانسه، موناکو،‌ ایتالیا،‌ مالت،‌ کرواسی،‌ اسلوونی،‌ بوسنی و هرزگوین، مونته‌نگرو،‌ آلبانی،‌ یونان، قبرس، ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطين، مصر، لیبی، تونس، الجزایر، مغرب قرار گرفته است كه از راه تنگه جبل الطارق به اقیانوس اطلس و از راه کانال سوئز در مصر به دریای سرخ و در شرق از طريق تنگه‌های داردانل و بسفر به دریای مرمره و دریای سیاه وصل مي‌شود.

نام مدیترانه از واژه لاتین مدی (میان) و ترا (زمین) به معنی دریای میان سرزمین‌ها گرفته شده‌است كه در منابع عربی و اسلامی از این دریا به دریای روم، دریای سفید و دریای میانه (بحرالروم، بحر متوسط، بحر ابیض) نیز یاد شده‌است. دریای فلسطین، دریای بزرگ و دریای مغرب از دیگر نام‌های قدیمی آن در متون شرقی است.

وسعت این دریا بيش از ۲٫۵ ميليون کیلومتر مربع است كه میانگین عمق آن ۱۵۰۰ متر و عمیق‌ترین نقطه ثبت‌شده آن ۵٬۲۶۷ متر در محلی به نام ژرفنای کالیپسو در دریای ایونی است.

درياي مدیترانه از نظر آب و هوای دارای تابستان‌های گرم، مرطوب، و گاه خشک و زمستان‌های معتدل و بارانی است. فراورده‌های کشاورزی در منطقه اين دريا عبارنتد از زیتون، انگور، پرتقال، نارنگی و چوب‌پنبه.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای پایگاه دانشجویی موزیک | دانلود آهنگ محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.